Montažna kuća, polumontažna ili zidana gradnja – što odabrati?
Polumontažna i montažna kuća danas predstavljaju kvalitetnu alternativu klasičnoj, zidanoj gradnji, koju bi ozbiljno trebao razmotriti svaki potencijalni investitor

Ytong elementi za tzv. “bijeli krov” sklapaju se na gradilištu
POLUMONTAŽNA KUĆA
Riječ je o kombinaciji principa gradnje – klasičnog i montažnog. Najpoznatiji i najrasprostranjeniji tip takvih kuća zasigurno su kuće građene od Ytong blokova. Zahvaljujući karakteristikama porobetonskih blokova i pripadajućih materijala, izvedba je puno brža i njezina fizikalna svojstva u pogledu termoizolacije bolja su od klasične gradnje. Takva gradnja je zbog odlične izolacije u konačnici znatno štedljivija od klasične ili montažne. Osim tipskog izgleda kuća koje vam nude proizvođači, objekti mogu biti izvedeni i prema vašim zamislima, te se zapravo, površno gledajući, uopće ne vidi razlika između ovih i klasičnih kuća.
MONTAŽNA KUĆA
Ili, drugim nazivom, gotova kuća je objekt izvedeni iz prefabriciranih elemenata, znači, iz elemenata prethodno proizvedenih u kontroliranim tvorničkim ili radioničkim uvjetima. Gotovi elementi se prevoze i montiraju na predviđenom mjestu, nakon čega slijedi završna obrada prema želji krajnjeg korisnika. Najčešće spominjane prednosti montažnih kuća su brzina izvedbe, energetska učinkovitost i cijena. Za razliku od klasično građenih kuća (zidanje sitnim elementima), montažne kuće se izvode znatno brže, imaju zajamčena konačna svojstva, te ugovorom regulirane rokove izvedbe kao i ukupne troškove. Na našem tržištu dostupne su klasične montažne kuće koje se sastoje od gotovih panela iz drvenih materijala, a svojim vanjskim izgledom ni po čemu se ne razlikuju od klasičnih zidanih kuća. Također su dostupne i drvene montažne kuće kod kojih je vidljiva drvena konstrukcija što im daje poseban, prirodan izgled.
ZIDANA KUĆA
Riječ je o klasičnom načinu gradnje zidovima od opeke ili betona, udomaćenom u našim krajevima. Takva kuća je u početku jeftinija jer niste u obvezi da je potpuno završite da bi uselili u istu. Isto tako niste u obvezi da novac morate odmah isplatiti nego možete raditi po fazama koje su vama financijski prilagodljive. Ali, krajnji rezultat su mnogobrojne nedovršene kuće. Samograditelje privlači činjenica da fasadu ne mora odmah imati i onda dođe period stanovanja kada su uvijek važnije neke druge obveze. Samograditelji ne razumiju da je ušteda energije kroz izradu fasade višestruka. Kod zidanih kuća budući investitori smatraju da je njihova dobra strana to što istu mogu kreirati po svojim željama pa, ako treba, mijenjati tlocrt “u hodu”. Što se, najčešće, pokazuje lošim.
Suhi i mokri princip gradnje
Treba naglasiti kako postoji i nekoliko vrsta montažnih i polumontažnih kuća, a one se prvenstveno razlikuju po tome postupcima gradnje. Dakle, “mokri” postupak uključuje betoniranje ili zidanje mortom, dok “suha” gradnja podrazumijeva vezivanje posebnim spojnim sredstvima poput vijaka i sidra.

Spoj pregradnog zida sa nosivim u polumontažnoj kući
Zidane montažne kuće zapravo su miks montažnih, polumontažnih i klasičnih kuća, te se isključivo izvode “mokrim” postupkom od prethodno proizvedenih panela, a ova metoda osigurava brzinu montažne izvedbe i vrhunsku kvalitetu klasične gradnje.
5 nedoumica oko montažnih i polumontažnih objekata
- Sve kako poželite
Mogu li se polumontažne i montažne kuće raditi prema želji investitora? Da, mogu. Nedoumice se vuku iz nekih prijašnjih godina kad su montažne kuće bile isključivo tipski projektirane. Danas je moguće sve što si investitor poželi.
- Vjernost tradiciji
Kako je kod nas uobičajena klasična gradnja, postoji i izvjestan psihološki otpor prema gradnji montažnih kuća. Česte su nedoumice o načinu održavanja, trajnosti i kvaliteti takvih objekata.
- Između katova
Međukatna konstrukcija kod polumontažnih objekata je prefabricirana. U slučaju Ytong kuće to je tzv. bijeli strop sa svojim izvrsnim zvučnim i toplinskim karakteristikama, a koji se brzo ugrađuje.
Kod montažnih objekata radi se od drvenih greda s ispunom od mineralne vune, OSB ploča i slojevima poda za zvučnu izolaciju, cementnu glazuru i završni pod. S donje strane postavljaju se gipsane kartonske ploče.
- Izolacije
Kod Ytong kuće sama konstrukcija zidova obavlja ulogu izolacije jer je riječ o porobetonu. O debljini zidova ovisi i jačina toplinske zaštite. Osim toga porobeton je negoriv pa pruža zaštitu od požara, a također je i izvrstan protupotresni materijal.
Montažni objekti imaju više slojeva izolacije u cijelom omotaču kuće koji, uz odgovarajuću vanjsku stolariju, osiguravaju veće uštede energije za grijanje i hlađenje od zidanih objekata. Vanjski i pregradni zidovi postavljaju se po dvije pločaste obloge zbog bolje zvučne i protupožarne zaštite.
- Održavanje i trajnost
Održavanje polumontažne i montažne kuće jednako je kao kod zidanih kuća. Sve što je izloženo vanjskim utjecajima treba pravodobno obnavljati – fasadu, krovište, vanjsku stolariju. Montažne kuće imaju garanciju na izvedene radove dvije, a na konstrukciju 30 godina.
Polumontažne Ytong kuće grade se, pak, za nekoliko generacija jer su vrlo postojane zbog svojstva porobetona da ne propada i da se ne mrvi, da ne navlači vlagu i da je sasvim u skladu sa prirodom.

Gradnja kuće za većinu predstavlja veliku životnu odluku. Ovaj svakako važan i opsežan posao ne treba započinjati prije detaljnog informiranja o svim dostupnim opcijama. Uspjeh pothvata ovisi o tome koliko ste realno procijenili svoje potrebe i mogućnosti, te jeste li na njih adekvatno odgovorili.
PRIMJER IZ PRAKSE
Život u centru grada
Morana i Rene Ahčin spadaju u ekološki osviještene mlade bračne parove koji sve češće odabiru gradnju obiteljskih kuća Ytongom-om.
„Pobjegli smo iz grada i potpuno smo se preporodili“ – ističu Morana i Rene Ahčin koji su sa sinovima Svenom i Filipom iz malog stana u strogom centru Zagreba preselili u naselje Orešje pokraj Svete Nedjelje.
„Centar grada ima svoju težu stranu. S djecom, primjerice, ne možete komotno izići van jer ste odmah na glavnoj prometnici. Istodobno dvosoban stan u centru poprilično košta, a opet nije dovoljno velik za nas četvero. Na koncu smo zaključili da robujemo životu u centru metropole. Uzeli smo parcelu od 800 kvadrata u Orešju i počeli graditi kuću“ – rekao je Rene dodavši da su se četverogodišnji Filip i petogodišnji Sven odlično priviknuli na komotan život u predgrađu, a obiteljski prijatelji su se najavili na roštilj i kartanje.
Porobeton – materijal izvrsnih svojstava
Mlađim bračnim parovima, poput Morane i Renea, sve više su zanimljive kuće građene Ytong materijalom. Riječ je o zidanim kućama koji imaju karakteristike i klasične i montažne gradnje, a napravljene su od porobetona, materijala sačinjenog od vapna, pijeska, cementa i vode, s kojim je odmah riješena i toplinska zaštita bez dodatnih toplinskih izolacija. Uz to, Ytong tri puta manje zrači od klasične opeke.
Puno isplativija gradnja
„Gradnja je dvostruko jednostavnija, brža i kvalitetnija od klasične gradnje. Potrebna je tanja žbuka, lakše se provlače instalacije i manje je betona koji je problematičan zbog vlage. Ovakve kuće sigurnije se od potresa. Za razliku od klasične cigle, zidovi od porobetona imaju bolju toplinsku izolaciju jer sunčeve zrake vole porobeton. Rezultat je velika ušteda na grijanju. Početni troškovi jesu malo veći, ali kasnije su ove kuće puno isplativije, a sve predrasude su neutemeljene“ – opisuje Rene gradnju njihove YTONG kuće čije prizemlje s garažom ima 160, a potkrovlje 75 kvadrata. Uzeli su tipsku kuću kontinentalnog stila “Nadia”, a riječ je o gotovom projektu u koji ulazi materijal i potrebna dokumentacija.
Polumontažna gradnja
Cijena: od 550 do 750 eura po kvadratu
Trajnost: više od 150 godina
Vrijeme gradnje: oko šest mjeseci
Prednosti: brža izgradnja od klasične kuće, a izdržljivija od montažne, zahvaljujući suvremenim materijalima ima bolju toplinsku izolaciju, proizvođači daju garanciju
Nedostaci: cijena vrlo slična kao kod klasične gradnje
Još detalja o montažnoj kući i polumontažnoj kući
Neke od najvažnijih prednosti montažne i polumontažne gradnje su brzina, cijena pa i lakoća ostvarenja namjere za gradnjom. Otpor prema montažnoj gradnji proizlazi više iz tradicionalističkog shvaćanja te problematike nego što je utemeljena ne nekim posebno argumentiranim stavovima.
U prošlosti je postojalo određeno nepovjerenje prema polumontažnim i montažnim kućama u pogledu njihove trajnosti ili kvalitete. No, desetljeća iskustva u izvedbi i kontinuiranom korištenju montažnih kuća rezultirala su unaprjeđenjem tehnologije i korištenjem suvremenih materijala koji su zaslužni za njihovu kvalitetu i sve širu primjenu. Početno nepovjerenje prema “novotarijama” postupno nestaje pred zahtjevnim standardima suvremenog stanovanja i potrebom racionalnog pristupa stanogradnji.
Kod monolitne gradnje, tj. zidanih kuća, s obzirom da je ista podložna ljudskom radu, izvedba detalja je krucijalno važna. Pod detaljima se podrazumijevaju spojevi zidova i stropova, uglovi prozora, prijelazi između toplih i hladnih prostorija, prijelazi između toplih i hladnih podova itd. Na takvim detaljima uporaba efikasnih proizvoda može propasti radi izvedbe lošeg detalja.
S obzirom da je kod nas praksa da se kuće izvode prema glavnom projektu koji u praksi nema nacrtane detalje, kakvi su gore navedeni, isti podliježu izvedbi na licu mjesta prema iskustvu izvođača ili njegovom stručnom znanju (koje ne mora u praksi biti uvijek veliko). Tu onda često dolazi do krive izvedbe, koja u konačnici rezultira gubicima fizikalnih svojstava kuće. Investitor toga nije odmah svjestan jer je takva mjesta teško otkriti. Takve stvari se kod polumontažnih i montažnih kuća jednostavno ne mogu dogoditi. Ti detalji su tvornički razrađeni, višestruko ponavljani i u praksi potvrđeni. Mogućnost krive izvedbe je svedena na najmanju moguću mjeru.
Investitor može biti siguran da je dobio kuću onakvu kakvu je iz prospekta i odabrao. Postoje i velike nedoumice kod investitora koji ne poznaju dovoljno kvalitetu materijala od kojeg se grade ovakvi tipovi kuća. Smatra se da su iste manje trajne kao i to da su osjetljive na požar. Što se tiče trajnosti možemo reći da su iste sagrađene od sendvič panela sa velikim udjelom drvenih proizvoda koji, uz pravu tvorničku zaštitu, imaju trajnost gotovo kao i zidana kuća. Isto tako su tvornički zaštićene tako da su otpornije na požar prema zidanim kućama koje nemaju nikakvu zaštitu, a isto mogu gorjeti.
Fleksibilna gradnja takvih kuća omogućava veliku otpornost prema djelovanjima potresa što nije zanemarivo i, u zadnje vrijeme, sve više bitno. Cijena gradnje je, također, nezanemariva stavka.
Razlika „suho“ i „mokro“
Neki tipovi montažnih i polumontažnih kuća izvode se “suhim” postupkom, tj. za povezivanje konstruktivnih elemenata se ne koriste “mokri” postupci, kao što su betoniranje ili zidanje mortom.
Kod zidane gradnje kvaliteta i brzina “mokre” izvedbe ovise o pogodnim vremenskim prilikama koje omogućuju optimalno vezanje ugrađenih materijala. To je razlog zašto je ovakva izvedba često dugotrajna i ovisna o sezoni, osim ukoliko se ne upotrijebe skupi aditivi koji se dodaju betonu. Također, za izvedbu ovakve konstrukcije potrebne su i posebne oplate u koje se lijeva svježi beton, a vlaga iz konstrukcije isparava još mjesecima nakon što je dovršena, te se ona ne smatra pogodnom za useljenje.
Pri “suhom” postupku, konstruktivni elementi vežu se posebnim spojnim sredstvima (vijcima, sidrima…), te se kuća može montirati u kratkom roku, pri bilo kojoj temperaturi i uvijek jednako pouzdano.

Ytong elementi spajaju se tankim slojem morta
Zidane montažne kuće, odnosno polumontažne poput Ytong kuća, za razliku od klasičnih montažnih kuća, izvode se “mokrim” postupkom od prethodno proizvedenih porobetonskih elemenata čije dimenzije i geometrija odgovaraju veličini gotovog zida. Ova metoda osigurava brzinu montažne izvedbe i vrhunsku kvalitetu klasične gradnje.
Montažne i polumontažne kuće dostupne su kao tipski projekti (s već gotovom projektnom dokumentacijom i detaljnim proračunom troškova) ili kao visoko individualizirani projekti koji u potpunosti odgovaraju svim željama klijenta. Kuće se svojom geometrijom i fizikalnim svojstvima mogu posebno prilagoditi kontinentalnoj ili mediteranskoj klimi.
Također su moguće preinake projekta kako bi se postigle karakteristike niskoenergetske ili pasivne kuće, a sve s ciljem uštede energije i dugoročne isplativosti početne investicije.
Kuće zidane od Ytong blokova imaju sve karakteristike klasične masivne gradnje, ali i prednosti suvremenih materijala. Zahvaljujući karakteristikama porobetonskih blokova i pripadajućih materijala, izvedba je mnogo brža i njena fizikalna svojstva u pogledu termoizolacije su bolja no kod klasične gradnje. Tvrtka Ytong u ponudi ima sve usluge vezane uz ovaj tip kuća, kao i mogućnost izgradnje po principu “uradi sam”.
Sve stroži standardi glede uštede energije i njena sve veća cijena, kao i očekivani komfor stanovanja dovoljan su razlog za razmatranje prednosti koje nude novi, bolji i ekološki prihvatljiviji materijali i metode gradnje.
Za one koje ne zanima proces gradnje
Montažne i polumontažne kuće su idealne za ljude koji žele živjeti u obiteljskoj kući “skrojenoj” prema vlastitim potrebama, ali ih gradnja kao proces ne zanima ili o njoj ne znaju dovoljno, nemaju iskustva te vrste niti vremena da se gradnjom bave. Razlog tomu je što izvođači montažnih kuća kupca oslobađaju većine zamornih poslova vezanih uz gradnju: od izrade potrebne dokumentacije, izbora i koordinacije radnika pa sve do papira za kredit.
Energetska učinkovitost i ekološka prihvatljivost svakako je jedna od prednosti montažne i polumontažne kuće oko koje nema spora. Naravno, niskoenergetski standard moguće je postići i kod klasične gradnje, ali tada to znači dodatnih desetak centimetara toplinske izolacije. Time se debljina standardnog vanjskog zida povećava na preko 40 cm, što izravno utječe na smanjenje netto korisne površine objekta. Konkretno, niskoenergetska montažna kuća ima oko 10% veću netto korisnu površinu od zidane kuće istih karakteristika. To znači da kod brutto površine od 100 m2 (brutto površina je ona koju plaćate), odabirom montažne kuće dobivate cijelu jednu sobu više nego kod gradnje klasične zidane kuće istih karakteristika. Također, montažna kuća je osjetno lakša od klasične, pa je temeljenje jednostavnije i jeftinije.

Brza, čista i jednostavna Ytong gradnja
Vrijeme gradnje zidane kuće obično se procjenjuju na jednu do dvije godine, no često se rokovi otegnu u nedogled, što zbog uobičajenih problema s majstorima koji paralelno rade na po nekoliko gradilišta, što zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta i drugih nepredviđenih situacija. Samo zidarski radovi mogu se obaviti i u šest mjeseci, ali se kuća iz fizikalnih i higijenskih razloga ne smatra useljivom barem godinu dana. Na našem tržištu je relativno malo tvrtki specijaliziranih za gradnju obiteljskih kuća, jer se one uglavnom bave profitabilnijom stanogradnjom.
Ova činjenica znatno komplicira upuštanje u gradnju ili adaptaciju malim investitorima: pronalazak majstora, njihova koordinacija i nadgledanje, neizvjesni rokovi koji se pomiču unedogled, problemi oko eventualnih reklamacija itd. Sve nabrojano može naknadno povisiti planirane troškove klasične gradnje, a tu su i popratne pojave karakteristične za “mokru gradnju” (prisutnost vlage u konstrukciji i sl.).
Financijska isplativost montažnih i polumontažnih kuća često je predmet raznih diskusija. Razlog tomu su tvrtke izvođači koje često promoviraju montažnu gradnju kao jeftinu, pri čemu može doći do nesporazuma. Montažne i polumontažne kuće nisu jeftine, ali su svakako nešto povoljnije (10 do 20%) od klasičnih zidanih kuća jednako kvalitetnih karakteristika. Često se mogu čuti procjene troškova zidanja klasične kuće na tristotinjak eura po metru kvadratnom, što je naprosto nerealno. Gradnja “na crno”, uz pomoć rodbine ili upotrebu najjeftinijih materijala ne može se kvalitetom i brzinom izvedbe usporediti sa standardima koje jamče montažne i polumontažn kuće.
Niskoenergetska montažna i polumontažna kuća, izvedena po principu “ključ u ruke” prosječno stoji oko 600 eura/m2. Prosječna cijena zidane kuće uobičajenih karakteristika je oko 700 eura, ukoliko se njena izvedba povjeri nekoj od specijaliziranih građevinskih tvrtki. U slučaju obavljanja radova u vlastitom aranžmanu (npr. završni radovi kod montažne kuće), cijena se u obje varijante gradnje može spustiti za otprilike stotinjak eura po kvadratu. Financijska isplativost montažne i polumontažne kuće leži u njenoj dugoročnoj eksploataciji: uštedi energije i niskim troškovima održavanja. Naravno, vrijednost montažne kuće s vremenom opada, ali to je slučaj i kod klasične gradnje. O kolikom se postotku radi, ovisi o istim parametrima kao i kod klasične gradnje: kvaliteti objekta, pravilnom održavanju, lokaciji, dizajnu i ostalome.